Büyük İnsan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK İçin!

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2

Geri: Büyük İnsan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK İçin!

Mesaj tarafından Palp Fikşın Bir 12.03.07 23:46

7 yaşındayken babasını kaybetti ve yetim kaldı.Yalnız ve içine kapanık biri olarak yaşamaya, oradan oraya sürüklenmeye başladı.

8 yaşında okuldan alındı ve köyde yaşadı.Zamanını tarlalarda kargaları kovalamakla geçirdi.

10 yaşında yüzü kanlar içinde kalacak şekilde.yeni okulundaki hocasından dayak yedi.Ailesi onu okuldan aldı.Sinirden ve korkudan üç gün evden çıkamadı.

17 yaşında hayalindeki okulun istediği bölümü için gerekli not ortalamasını tutturamadı.

24 yaşında tutuklandı, günlerce sorguya çekildi ve 2 ay tek başına bir hücrede hapis yattı.

25 yaşında sürgüne gönderildi.

27 yaşında kendisinden bir yaş büyük meslektaşı kendisinin de üyesi bulunduğu derneğin çalışmalarıyla kahraman ilan edilirken, kendisi hiç önemsenmiyordu.Doğduğu şehrin merkezinde rakibi törenlerle karşılanırken, o kalabalık arasında yalnız başına olanları izliyordu.

30 yaşında kendisi başka şehirleri düşman elinden kurtarmaya çalışırken, doğduğu şehir düşmanların eline geçti.

30 yaşında amiri, onu kendisinden uzaklaştırmak için başka göreve atanmasını sağladı.Yeni görevinde fiilen işsiz bırakıldı.Aylarca boş kaldı.

37 yaşında böbrek hastalığından Viyana'da hasta ve yalnız halde yattı.

37 yaşında komutan olarak yeni atandığı ordu dağıtıldı.

38 yaşında Savunma Bakanı tarafından görevinden alındı.

38 yaşında bir toplantıda giyebileceği bir tek sivil elbisesi yoktu ve başkasından bir redingot ödünç aldı.Ayrıca cebinde yalnızca 80 lirası vardı.

38 yaşında kendisi için tutuklama kararı çıkarıldı.

38 yaşında en yakın beş arkadaşından üçü, onun Kongre temsil heyetine üye olmaması için oy kullandı.

39 yaşında idam cezasına çarptırıldı.
kırkiki (42) yaşında T.C. CUMHURBAŞKANI oldu!!!
Palp Fikşın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Palp Fikşın Bir 11.05.07 1:20

ATAMIZIN adını kullanarak yakın zamandaki A.U. cebeci kampusunde atılan küstahça ve şerefsizce sloganın hesabı mutlaka sorulacaktır bu büyük insan için bunu yapmak vazifemiz olmuştur sloganı burada yazmıyorum zira reklamın iyisi kötüsü olmaz ama ilgili kişiler hak ettiklerini alacaklardır
Palp Fikşın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından nerobianco Bir 18.05.07 1:17

19 Mayısta Beşiktaşlılar olarak atamızın huzurundayız.

Adam gibi adam,ATAM !
nerobianco

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından telar Bir 28.05.07 22:03

FAtE in gönderdii metin güzel gerçekten ben onu önceden de okumuştum zaten. Aşaaıdaki adreste başka bir sürü daha araştırma var

http://turkoloji.cu.edu.tr/ATATURK/arastirmalar/ataturk_aras..php

bu forumun kullanıcılarının geneli en azından aktif kullanıcılarının geneli şu an üniversite öörencisi... benim neslime göre nisbeten daha şanslı olduklarını tahmin ediyorum.

ben 79 dooumluyum ihtilal sonrası endişe ve karamsarlıın hakim olduu bir ortamda geçti çocukluumun tamamı.. Bizlere Mustafa Kemal in senaryo yazmak sehir planlamacılıı ile uuraşmak ya da ne biliim müzeler açmak için çalıştıı söylenmedi hiç okullarımızda sonradan bu durum biraz daha iyiye gitmiş olmalı... bizler ya ailemizin yönlendirmesi veya biraz daa büyüünce kendi araştırmalarımız sonucu öörendik bazı şeyleri. Ama mesela orman konulu şiirler yazmamız istendiinde araya bi yere hep Atatürk sıkıştırmamızda istendi. Dogmatik kelimesini bilmiyoduk ama içinde yaşıyoduk. Anlam veremediimiz bir şekilde manzara resmi yaparken Atatürk figürlerine yer verdiimizde daa yüksek notlar aldık ama hiç bişi anlamadık tabiki. Neden? Nasıl? Kim? Ne zaman? vs gibi sorularımız ya sorulamadı ya da cevapsız kaldı...
Yazarlar ya sürülmüş ya hapsedilmişti. Kitaplar yasaklanmış sanatçılar sindirilmişti. ahu tuuba, hülya avşar filmleri vardı genelde yönlendirilmiş olması kuvvetle muhtemel devlet televizyonu, vs vs vs gibi tepegöz bakışı hakimdi...

iki ihtilal bir de muhtıra yaşamış, kamplaşmalar, sokak çatışmaları kurtarılmış bölgelerin günlük hayatın yegane unsuları olduu bir ülkenin kendilerinden herşeyin saklandııı maskeli balodaki konukları gibiydik. Ondan sebeptir ki fırsat bulanlarımızın çouusu gitti ülkeden başka yerlerde yaşadı. Yakın tarihimizle aramız açıktı uzak tarihimize yorumsuz bir kronolojiden ibaretti. Dedimya bu ülkenin misafirleri gibiydik. 23 nisanlarda elimizde "Bugünün küçüü yarının büyüüdür" yazıları saf saf yürütüldük caddelerde veya stadyumlarda...

Sonraki nesiller nisbeten daha şanslı gibi geliyo bana bi kere eeitimciler, askerler, siyasetçiler yapılanların işe yaramadıını herhangi bir şeyi düzeltmediini bir tedavi olmadıını parasetamik olmaktan öteye gidemediini biraz anlamış gibiler...

Atatürk ü tanımak bu ülkenin gençleri için hakikaten inanılmaz derecede öneme sahip... keza Atatürk zamanından itibaren yakın siyasi tarihimizin tamamı...

araştırılıp öörenilmeli ben ööle yaşlı bir insan diilim ama şuan üniversite çaaında olanların benden daha fazla gelişmiş yorum yapma va araştırma yeteneeine sahip olup ellerinde imkanları kullanmalarını ümit ediyorum
telar

Kullanıcı profilini gör

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2